Hardware-In-the-Loop Simulation

Typhoon HIL
Typhoon HIL jest czołowym dostawcą rozwiązań HIL dla wielu branżach. Dysponuje on kompletnym rozwiązaniem, z którego korzystają firmy na całym świecie.
Sam Typhoon HIL został wybrany do współpracy w projekcie na podstawie testów w etapie prac badawczych, uzyskując najwyższy wskaźnik jakości na tle innych testowanych dostawców HIL.
Poza samym rozwiązaniem HIL, firma Typhoon HIL stała się czynnym współpracownikiem firm NMG S.A. oraz Remontowa Electrical Solution sp. z.o.o, wnosząc do projektu ogrom doświadczenia z zakresu używania technologii HIL, testowania instalacji elektrycznych oraz ich modelowania.
Czym jest Hardware-in-the-loop simulation (HIL)?
HIL jest zaawansowaną techniką symulowania w czasie rzeczywistym m. in. układów elektrycznych. Tłumacząc z angielskiego, „hardware-in-the-loop simulation” oznacza dosłownie „Symulacja sprzętu w pętli”. Obecnie technika ta jest uznawana za jedną z najbardziej zaawansowanych do testowania układów i sieci energetycznych. Testy wykonywane są przy użyciu modeli matematycznych reprezentujących pewną sieć energetyczną oraz specjalnego urządzenia zwanego po prostu symulatorem.
Symulator to nic innego, jak urządzenie na którym wykonywane są zaawansowane obliczenia na modelach matematycznych z możliwością dołączenia do niego dodatkowych kontrolerów. Poniżej przedstawiono przykładowe symulatory firmy Typhoon.


Zastosowania HIL
W wielu przypadkach najskuteczniejszym sprawdzeniem poprawności instalacji jest jej zbudowanie. Taki proces jest jednak bardzo czasochłonny oraz kosztowny dlatego przy dużych sieciach energoelektrycznych takie podejście jest niemożliwe ze względu na straty czasowe i finansowe na jakie narażona jest firma.
Nowoczesne technologie pozwalają nam na testowanie instalacji jeszcze przed jej fizycznym zbudowaniem, opierając się tylko na ich cyfrowej wizualizacji. Dzięki technologii HIL duże firmy mogą na wczesnym etapie koncepcji testować różne konfiguracje instalacji eliminując takie scenariusze jak:
- źle zaprojektowana i zamontowana instalacja musi zostać gruntownie przebudowana „na żywym organiźmie”
- błąd projektanta przy projektowaniu instalacji
- konieczność dokupowania / zamiany części urządzeń w instalacji z powodu awarii, której można było uniknąć
- niedotrzymanie terminu z powodu przedłużających się testów zamontowanej instalacji
- kary finansowe
Dodatkowo firma czynnie korzystająca z rozwiązań HIL uchodzi w oczach klienta za firmę solidną, która wykorzystuje zaawansowane narzędzia by dostarczyć produkt najwyższej jakości.
Rola HIL w projekcie
Celem projektu jest dostarczenie zaawansowanego i innowacyjnego oprogramowania do modelowania oraz TESTOWANIA instalacji elektrycznych na statkach. Słowo testowanie jest tutaj kluczem w zrozumieniu roli HIL w naszym projekcie. To właśnie za pomocą techniki HIL będą testowane utworzone przez użytkownika instalacje elektryczne. Wszystkie instalacje elektryczne stworzone w systemie będą miały swoją interpretację jako model matematyczny, na którym będzie można przeprowadzić szereg testów za pomocą HIL w celu określenia poprawności działania takiej instalacji. Pozwoli to na wczesnym etapie projektowania wyeliminować błędy jakie w normalnych warunkach wyszłyby dopiero podczas prób morskich, co kosztuje stocznie setki tysięcy złotych.