Oprogramowanie

Plugs

Celem prac rozwojowych projektu jest stworzenie zaawansowanego i kompletnego rozwiązania wspierającego projektowanie instalacji energoelektrycznych na statkach. Planowany system posiadać będzie szereg funkcjonalności, które wspierać będą projektantów na każdym etapie projektowania od: zbierania danych katalogowych, projektowania i stworzenia sieci, aż do jej testowania. Oprogramowanie to będzie innowacyjne dla branży stoczniowej i pozwoli na znacznie ograniczenie kosztów oraz czasu trwania dotychczasowych oraz przyszłych projektów. Ponadto szereg mechanizmów będzie dbać o poprawność tworzonej sieci, w tym jej zgodność z Normami, wytycznymi towarzystw klasyfikacyjnych oraz zgodnością technologiczną z środowiskiem symulacyjnym.

Aplikacja posiadać będzie przyjazny dla użytkownika interfejs, który obsłużą osoby z podstawową wiedza z zakresu obsługi komputera bez wielu godzin szkoleń.

Głównym celem oprogramowania będzie odciążenie zespołów projektowych w ich codziennej pracy, pozwalając na uzyskanie niespotykanej dotychczas efektywności pracy przy jednoczesnym zmniejszeniu zaangażowania w dużą część procesów projektowych. Projektant za pomocą swojej wiedzy i umiejętności wskazywać będzie projektowi tylko kierunek rozwoju, a nie będzie musiał każdego najmniejszego elementu tworzyć samodzielnie. Pozwoli to na zmniejszenie liczby osób potrzebnych do pracy przy jednym projekcie, co w bezpośredni sposób wpłynie na zwiększenie ilości realizowanych przez stocznie projektów przy stałej liczbie zasobów osobowych.

Opis kluczowych modułów systemu

Moduł pozwalający na tworzenie cyfrowych bliźniaków instalacji elektrycznych. Moduł będzie wspierany przez szereg mechanizmów, które sprawią, że stworzenie cyfrowego modelu sieci będzie zajęciem przyjemnym i maksymalnie jak to się da uproszczonym. Użytkownik będzie wspierany w swoich decyzjach na każdym etapie projektowania, a specjalne algorytmy oraz ogromna baza wiedzy pomogą mu stworzyć model zgodny z wszelkimi normami i wytycznymi, a do tego w pełni dostosowany do wymagań środowiska symulacyjnego HIL.

Moduł odpowiedzialny za wyświetlanie użytkownikowi danych uzyskanych z symulacji. Moduł składać będzie się z w pełni konfigurowalnych widgetów, gdzie to użytkownik określać będzie jakie dane oraz w jakiej postaci mają być mu wyświetlane. SCADA zawierać będzie szereg mechanizmów informujących użytkownika o przebiegu symulacji jak np. alarmy w razie przekroczenia pewnych wartości, informację o błędach w sieci energetycznej itd.

Sterowanie będzie modułem, który pozwoli użytkownikowi na ręczne wywoływanie zdarzeń w sieci energetycznej poprzez specjalnie przystosowane do tego widgety. Możliwe będzie min. załączenie generatorów, włączenie i wyłączenie odbiorników, zmianę mocy generatorów oraz ich trybu pracy itd… W tym module użytkownik może wywoływać pewne unikatowe akcje, których nie przewiduje się w ramach scenariuszy testowych

Biblioteka urządzeń będzie modułem „tylko do odczytu” dla klienta, a zawierać będzie informację o wszystkch urządzeniach jakich cyfrowy odpowiednik znajduje się w systemie i może być wykorzystywany w ramach pracy z CAD. Uzyskanie danych katalogowych wielu urządzeń jest bardzo problematyczne, a dzięki naszemu systemowi, użytkownik ma dostęp do danych wielu producentów w jednym miejscu! Biblioteka ta aktualizowana będzie przez zespół administratorski w celu jej powiększania oraz aktualizacji parametrów już istniejących urządzeń jeśli zajdzie taka potrzeba.

System przewiduje zaawansowane mechanizmy autoryzacyjne oraz możliwość zarządzania użytkownikami lub grupami użytkowników przez wyznaczoną w ramach instytucji osobę. Osoba ta przydzielać będzie mogła osoby do projektów, zespołów projektowych oraz nadawać i odbierać uprawnienia w obrębie systemu.

Projekt jest najważniejszą jednostką systemu. To w nim prowadzone są prace nad modelami sieci energoelektrycznych i to tutaj odbywają się jego testy. Osoby uprawnione do tego w ramach projektu będą mogły wyznaczać pracę zespołowi oraz monitorować ich postęp.

Raporty będą miejscem, gdzie znajdować będą się informację o wynikach wszystkich symulacji do których użytkownik ma dostęp. W szybki i łatwy sposób będzie można określić wynik symulacji, dodać notatkę opisującą własne spostrzeżenia do symulacji oraz podejrzeć bilans energetyczny symulowanej sieci. Dodatkowo w ramach raportu możliwe będzie utworzenie osobnego projektu z wykorzystaniem jednej z archiwalnych konfiguracji sieci energetycznej w celu jej ponownego zbadania.

Jako, że symulację HIL wymagają fizycznych urządzeń, zarówno symulatorów jak i płytek imitujących właściwe urządzenia na statku to przewidziany został system ich rezerwacji z możliwością konfiguracji zestawu urządzeń nas interesujących, co ze względu na specyfikę rozwiązania musi zostać ręcznie złożone w laboratorium i udostępnione dla klienta.

Główne założenia względem oprogramowania

User-friendly interface

GUI aplikacji stworzone zgodnie ze standardami tworzenia przyjaznych i intuicyjnych interfejsów użytkownika!

Automatyzacja czynności projektowych

Nas zespół opracował mechanizmy, które pozwolą zautomatyzować dużą część zadań projektowych!

Łatwe zarządzanie projektami

Proste zarządzanie projektami sieci energoelektrycznych w obrębie firmy!

Wielka baza wiedzy

Opracowana przez specjalistów i otwarta dla użytkowników baza wiedzy!

Zgodność z normami i wytycznymi towarzystw klasyfikacyjnych

Możliwość tworzenia schematów sieci zgodnie z najnowszymi wytycznymi i normami!

Ciągłe wsparcie użytkownika

Wsparcie klienta poprzez ciągłe aktualizację systemu oraz jego rozbudowę!